Stadion - výpovědi aktérů
Martin HudecVe čtvrtek proběhne pro fanoušky Bohemians důležité setkání s vedením klubu týkající se budoucího domova Klokanů. V posledních dnech se rozvinula debata o dalším působení Bohemky v Ďolíčku, vše souvisí s výstavbou nového stadionu v Edenu. Této problematice se věnoval 4.díl ojedinělého magazínu Dloubáky z Ďolíčku, který v uplynulém týdnu vysílalo Rádio Bohemka. Doublefish vám v zajímavých rozhovorech přiblížil pohled ze všech důležitých stran. Pokud jste nestihli ani jedno vysílání magazínu Dloubáky z Ďolíčku, máte možnost si celou relaci poslechnout v archivu Rádia Bohemka. V tomto článku vám zároveň přinášíme přepis důležitých výpovědí týkajících se stadionu Bohemians. Nastudujte vše potřebné, ve čtvrtek v 18 hodin vám vedení Bohemians odpoví na vaše dotazy.
HISTORIE A SOUČASNOST STADIONUPříští rok tomu bude 75 let, co byl slavnostně otevřen Dannerův stadión. Po sedmadvacetleti letech se tehdy klokani stěhovali o kus dál, na nový, moderní stadion, který nesl název svého mecenáše. V sedmdesátých letech prošel stadion poslední pořádnější rekonstrukcí. V devadesátých letech koupila od TJ Bohemians stadion společnost Bohemians Real, jejíž zahraniční majitel chtěl v Ďolíčku vybudovat supermoderní stadion, z Bohemky udělat tým s pravidelnou účastí v evropských pohárech, v Bohemce angažovat talenty ze své země a skrz evropské úspěchy Bohemians tvořit zisk zejména z výhodných hráčských obchodů. Projekt nebyl realizován jak kvůli nespolupráci s tehdejším majitelem klubu Švarcem, tak i vzhledem k nevyjasněným majetkovým poměrům přilehlých pozemků. Naposledy se společnost Bohemians Real snažila realizovat projekt moderního stadionu pro 10.000 diváků někdy okolo roku 2001, což vzhledem k jiným záměrům s přilehlými pozemky a s dalšími protiargumenty tehdejší vedení Prahy 10 zamítlo.
Po krachu FC Bohemians a následného vyloučení z 2. ligy v únoru 2005 mohla společnost stadion prodat několika zájemcům, o pronájem měl eminentní zájem i FC Střížkov a dokonce se začalo mluvit o tom, že se stadion začíná bourat, to když jednu březnovou sobotu z bezpečnostních důvodů byly odstraněny sloupy umělého osvětlení. Díky loajalitě představitelů Bohemians Real s Družstvem fanoušků Bohemians mohl smlouvu na pronájem podepsat nástupce Bohemky a pronájem Ďolíčku máme garantovaný minimálně do roku 2008. Asi neexistuje fanda Bohemky, který by řekl, že se mu v Ďolíčku nelíbí. Naopak, pro všechny z nás je atmosféra našeho stadionu neopakovatelná. Každému se vybaví jiné vzpomínky na různá nezapomenutelná utkání, pro mnoho fandů je myšlenka konce fotbalu v Ďolíčku nepřijatelná, prostě pro mnoho Bohemáků Ďolíček ale k Bohemce patří stejně neodmyslitelně, jako k velbloudovi hrb. Například trenér Busta se nechal slyšet, že konec Bohemky v Ďolíčku by byla jeho smrt.
Jenomže, stadion je zastaralý, nejenom, že nesplňuje požadavky projektu Stadiony 2003, ale jeho zázemí je archaické a jeho rekonstrukce a dostavba tak, aby částečně přinášel zisky z komerční činnosti je střízlivě odhadována na 130-140 milionů Kč. Nemluvě o nutném odkoupení pozemků od Bohemians Real, což je neoficiálně částka mezi 70-80 mil. Kč. Jednoduše sečteno, pokračování v Ďolíčku při zachování projektu Klokan 2010 znamená investici min. 200 mil. Kč, z toho třetinu téměř okamžitou. A zachovat přitom zvyšující se nároky na financování klubu podle nároků projektu Klokan 2010. Druhou možností je využít nabízené pomocné ruky od Prahy 10, kterou neuvěřitelné znovuzrození Bohemky jejími fanoušky oslovilo natolik, že je se vrátila k myšlence městského stadionu a je ochotná dlouhodobý problém vlastního stadionu obou vršovických klubů, Bohemky i Slavie, řešit.
POHLED BOHEMIANS 1905
Emil Kristek, předseda představenstva Bohemians 1905: „Finance na odkoupení stadionu od společnosti Bohemians Real teď nemáme a banky na to v současné situaci nepůjčí. Samozřejmě jsme vyjednávali, investoři na to ale peníze nechtějí dát. Pokud bychom stadion získali, máme dnes silnou stavební firmu, která by zainvestovala stavbu, pak je tu ale otázka splácení. Byli jsme osloveni Městkou částí Praha 10, abychom se vyjádřili ke stavbě Městského stadionu. Řekli jsme, Městský stadion ano, ale jen jako rovnocenný partner Slavie. Pro nás byl podpis memoranda výzvou a důkazem, že se s námi počítá. Jestliže to bude stadion Slavie, tak tam nepůjdeme, protože bychom museli platit. A to můžeme i tady v Ďolíčku. Zázemí by mělo být rovnocenné pro fanoušky i pro hráče. V Ďolíčku budeme určitě, myslím tak do roku 2009. Pak bude otázka nového stadionu aktuální, ovšem samozřejmě se na tento okamžik musíme připravovat dříve.“
Jiří Steinbroch, ředitel Bohemians 1905: „Starosta Prahy 10 pan Richter říká, že to bude Městský stadion. Z toho vycházíme. Už na akci Vánoce s Klokanem v prosinci loňského roku o tomto projektu padla zmínka. Jsme si plně vědomi důležitosti Ďolíčku, otázka je, jak je to reálné. Musíme být připraveni na různé varianty. V tom případě je důležité brát úvahu Městského stadionu v potaz. Budeme usilovat o zakoupení stadionu v Ďolíčku, ale to se nemusí podařit. Všichni lpíme na Ďolíčku, jak fanoušci, tak všichni okolo současné Bohemky. Situaci musíme řešit podle aktuálního stavu, na řešení je tady minimálně dva roky čas. Memorandum nás k ničemu nezavazuje. Pouze ukazuje určitý záměr. Musí se ukázat podmínky, jaké by Bohemka měla.“
POHLED VLASTNÍKA STADIONU V ĎOLÍČKU
Petr Juruš, předseda představenstva Bohemians Real: „Pohled Bohemians Real se hodně odvíjí od postoje města. Praha 10 má záměry takové, že chce využít pozemek současného Ďolíčku na byty, vygenerované peníze použije na financování Městského stadionu. Jedna z možností je, že prodáme Ďolíček městské části, ale není to jediná možnost, třeba se můžeme stát z počátku partnery nějakého projektu výstavby na místě současného stadionu Bohemians. Garantovali jsme Bohemce, že ji dovedeme k Městskému stadionu v roce 2008. Do té doby se zde určitě nic zásadního dít nebude. My nechceme nic budovat na stávajícím pozemku stadionu. Každý, kdo by chtěl vstoupit do projektu stadionu v Ďolíčku, tak se bude chtít opřít o podporu města. Městská část Prahy 10 ukázala svoji vůli pomoci oběma klubům k jednomu stadionu. Proto razíme vizi Městského stadionu. Jediné peníze, které jsou reálné, má Praha 10. Kdyby nebylo fanoušků, kteří Bohemku zachránili, tak se dnes o Bohemku nikdo z města nezajímá. Máme také informace, že když město vstoupí do projektu, vstoupí do akciové společnosti, která stadion buduje. Tato akciovka pak stadion pronajme Slavii a Bohemce. Prostě bude to typický Městský stadion - půl na půl. My jsme Ďolíček neprodali dodnes, což je snad jistá záruka toho, že chceme Bohemce pomoci. Jsme garant, že Bohemka nebude hrát roli outsidera. Věřím, že město bude mít za chvilku majoritu v akciové společnosti, nedokážu si představit, že se by se stadion jmenoval Stadion SK Slavia. Rozhodnou peníze a postoj Prahy 10. Fanoušci by měli tuto vizi chápat a podporovat snahu Prahy 10 o Městský stadion.“
POHLED PRAHY 10
Milan Richter, starosta Prahy 10: „Městská část se rozhodla, že vstoupí do společnosti, která buduje stadion v Edenu. Chceme pomoci se samotnou stavbou, aby stadion sloužila oběma tradičním klubům Prahy 10 – Slavii i Bohemce. Nestaví to Slavie, staví akciová společnost, ve které Slavie nemá žádný podíl. My vstoupíme do této společnosti a vlastníkem nebude Slavie ani Bohemka. Bude to akciovka, kde bude mít městská část podíl. Chceme, aby oba kluby měly stejné zázemí. Ekonomika velí, využívat prostor co nejefektivněji. Nevím, jako budou mít sedačky barvu, pro nás je stěžejní, aby na tom hráli dva rovnocenné kluby. Podpisem memoranda jsme zahájili konkrétní jednání, ale jsme zatím na začátku. Stadion se bude jmenovat tak, jak někdo zaplatí. Chceme stavět stadion pro Slavii i pro Bohemku.“
Materiál připravil a rozhovory vedl Doublefish