Nacházíte se na archivních stránkách Virtuálního Ďolíčku, klubový web naleznete na https://www.bohemians.cz.

Historie klubu

1905 Vznik AFK Vršovice

Dějiny vršovického fotbalu sahají k přelomu devatenáctého a dvacátého století. Prokazatelné je, že kolem roku 1900 byl založen SK Vršovice, a že v prvních letech dvacátého století vyvíjel činnost i sportovní kroužek Kotva, přímý předchůdce současného klubu. V Kotvě působily i dvě významné postavy pozdějšího AFK Vršovice – Jan Honejsek a Otakar Bohata.

Přelomovým datem je 16. prosinec 1905, kdy se stal SK Kotva Vršovice čtrnáctým členem nově ustanoveného Českého Svazu Footballového, kde začal používat název AFK Vršovice. Původní Kotva vyvíjela činnost i dál. AFK Vršovice byl oficiálně založen 18. března 1906 v restauraci Marie Bohatové, matky pozdější klubové hvězdy Otakara Bohaty, v dnešní Holandské ulici. V prvním soutěžním utkání Vršovice o týden později v Charity Cupu porazily Slavoj Žižkov 2:0.

1927 Zájezd do Austrálie, přejmenování na AFK Bohemians a klokan do znaku

Odvážný zájezd na druhý konec světa změnil klubovou historii. AFK Vršovice v roce 1927 vyrazil na daleké turné do Austrálie po dlouhých vyjednáváních mezinárodního sekretáře Zdeňka Kaliny. Australané původně požadovali účast reprezentačního mužstva, proto nakonec vršovický tým vyrazil na zájezd pod propůjčeným jménem Bohemians – Češi. Na cestu se vydalo šestnáct hráčů a dva funkcionáři a Československu udělali čest.

Slavná výprava Bohemians sehrála jeden vítězný zápas už po cestě na Cejlonu, přímo v Austrálii pak v devatenácti zápasech čtrnáctkrát zvítězila, dvakrát remizovala a jen třikrát prohrála, to vše za 114 dní od 7. dubna do 30. července, kdy úspěšnou expedici na Wilsonově nádraží vítalo 15 000 nadšených Pražanů. Tažení AFK Vršovice mělo velký ohlas v Austrálii i doma. Tým s sebou přivezl dva klokany darem pro prezidenta Masaryka. Hned po návratu klubový výbor rozhodl o osvojení názvu i využití klokana ve znaku.

Do Austrálie tehdy cestovali funkcionáři Zdeněk Kalina a Zdislav Prager, brankáři Antonín Kulda a Josef Šejbl, obránci František Krejčí, Antonín Kašpar Tulka a Jaroslav Kučera, záložníci Jaroslav Průšek, kapitán Václav Pinc, František Hochmann II a Jan Eisner a útočníci Jan Wimmer, Jan Knížek, Antonín Mašat, Oldřich Havlín, Václav Rubeš, Jaroslav Hybš a František Špic.

1932 Otevření Dannerova stadionu Bohemians

První hřiště AFK Vršovice leželo nedaleko toho současného – v prohlubni svahu nad silnicí do Strašnic, dnešní Vršovickou třídou, mezi dvojími vršovickými kasárnami. Klub tam hrával už od roku 1912 a v roce 1914 byl prostor ohrazen. Už tehdy se pro úzké hřiště s oficiální kapacitou 6 000 diváků vžila přezdívka Ďolíček. Koncem dvacátých let však areál přestával stačit zájmu publika a díky komerčnímu radovi a čestnému předsedovi Bohemians Zdeňku Dannerovi a dalšímu komunálnímu funkcionáři Františku Burešovi byl v roce 1932 na dnešním místě otevřen nový stadion.

Získání místa u Botiče pod vršovickou Sokolovnou, kde do roku 1929 působil jiný vršovický klub Union, pomohl vyjednat významný podnikatel Jindřich Waldes. Dannerův stadion Bohemians byl podle projektu známého vršovického architekta A. Vejvody otevřen v neděli 27. března 1932 v rámci velikonočního turnaje. V prvním zápase Bohemians prohráli před 18 000 diváky se Slavií 1:4, první úspěšný střelec, slávista Franci Svoboda, byl odměněn zlatými hodinkami. Fanoušci novému stadionu dlouho přezdívali „Dannerák“, ale postupně se i pro nový stadion vžil výraz Ďolíček.

1968 Nástup Antonína Panenky

Nejslavnějším Klokanem je do dnešních dnů Antonín Panenka, mistr s knírkem. Do Ďolíčku poprvé přišel jako žáček už v roce 1959, první ligový zápas však za Bohemians odehrál 24. března 1968 v Teplicích na slavném hřišti zvaném Drožďárna. V klubu pak, navzdory nabídkám pražských „S“ vytrval až do podzimu 1980, po kterém přestoupil do Rapidu Vídeň. Se svojí hráčskou kariérou v klubu se rozloučil 12. května 1981 při exhibici mezi Bohemians a Rapidem.

Panenka byl vzorem klubové věrnosti. Měl nabídky ze všech pražských ligových klubů, ale za první tým Bohemians hrál dlouhých čtrnáct sezon. Za Bohemku odehrál 230 prvoligových zápasů a vstřelil 76 gólů. Patřil k mistrům časů, kdy se fotbalisté spíš než za dokonalou kondici, oceňovali pro schopnost imaginace. Panenka na hřišti byl jako herec na divadelních prknech. Pokaždé chtěl pobavit publikum, předvést něco nečekaného, jedinečného, o čem by pak lidi doma mohli vyprávět. Jeho trestné kopy byly jako umělecká díla. Pro fanoušky byl prostě jejich Tonda.

1982/1983 Titul a semifinále Poháru UEFA

Panenkova éra začala nejslavnější éru Bohemians. V roce 1973 klub ukončil dlouholetou houpačku mezi první a druhou ligou a pod vedením zkušeného trenéra Bohumila Musila se v roce 1975 poprvé dostal do Poháru UEFA. O dva roky později Musila nahradil Tomáš Pospíchal, který vytvořil zlatý tým. V následujícím desetiletí postoupili Bohemians osmkrát do pohárové Evropy. A v roce 1983 získali historický titul.

Zlatá sezona 1982/1983 splnila sen generací zelenobílých fanoušků o ligovém titulu. Bohemians byli v této sezoně dominantním týmem československé nejvyšší soutěže a základem reprezentačního týmu. V kvalifikačním zápase o MS v Miláně proti italským mistrů světa nastoupilo 7 Klokanů v základní sestavě. V Poháru UEFA se Bohemians dostali až do semifinále.  Pavel Chaloupka se stal se 17 góly králem střelců.

2005 Krach a znovuzrození

Od vzniku samostatné české ligy se klub potýkal s finančními problémy, které vyvrcholily na přelomu let 2004 a 2005, v roce stého výročí založení. V létě 2004 byly klubu kvůli dluhům zastaveny přestupy a 1. února 2005 Městský soud v Praze prohlásil na majetek FC Bohemians Praha, a. s., konkurz. 29. ledna se fanoušci při zápase zimní ligy se Slavií v Horních Počernicích už s klubem loučili, po zápase na hřiště položili obří dres se smuteční černou páskou.

S blížícím se koncem se ale nesmířili věrní fanoušci, ani klubové legendy. Záchrannou akci odstartovala výzva kapitána mistrovského týmu Přemysla Bičovského v tisku. Začátkem února se zrodila iniciativa SOS Klokan, v březnu pak bylo založeno Družstvo fanoušků Bohemians (DFB), členem s legitimací číslo 1 se stal populární herec Ivan Trojan. V dubnu do projektu vstoupila společnost AFK Vršovice, která se správcem konkursní podstaty uzavřela smlouvu o převodu členských práv a povinností ve vztahu k ČMFS. Klub se od nové sezony přihlásil do ČFL, třetí nejvyšší soutěže.

2012/2013 Poslední postup do ligy

Jedenáct pádů a jedenáct návratů provázelo Bohemians jejich dobrodružnou historií. Zelenobílý klub patří dlouhodobě k nejúspěšnějším v zemi, slavná období ale často střídaly sestupy. Poprvé Bohemka opustila 1. ligu v roce 1935 a v tehdejší divizi bojovala o comeback pět let. Ani po svém znovuzrození v roce 2005 se klub dvakrát nevyhnul sesunu o patro níž. Po pádech v letech 2008 a 2012 se ale vždy hned za rok vrátil zpět.

Na jaře 2013 se Bohemians vrátili do první ligy pojedenácté, v zápase s HFK Olomouc dvě kola před koncem druhé nejvyšší soutěže si poprvé v historii zajistili postup na domácím stadionu v Ďolíčku. Klub tak nastartoval dlouholetou účast v první lize. V letech 2014 nebo 2019 se dramaticky zachraňoval v posledním kole, v letech 2015 a 2018 naopak skončil v první polovině tabulky. Současná Bohemka prožívá jedno z nejdelších období stability v první lize.